W układzie pompowym ze wznoszącym się rurociągiem tłocznym (patrze rys.1) po awaryjnym wyłączeniu pompy występuje uderzenie hydrauliczne, co wykazaliśmy w przykładzie obliczeniowym „Obliczenia uderzenia hydraulicznego w rurociągu pochyłym„. Największy przyrost ciśnienia występował bezpośrednio przed pompą.
Na tej stronie zbadamy jaki wpływ na wzrost ciśnienia w rurociągu, po awaryjnym wyłączeniu pompy, ma wznios rurociągu. Schemat układu pompowego pokazano na rys. 1.
Przyjęto, że dane rurociągu będą takie same jak w przykładzie „Obliczenia uderzenia hydraulicznego w rurociągu pochyłym” . Rzędne węzłów będą określone przez procentowy wznios rurociągu. Analizę pracy układu przeprowadzimy w zakresie wzniosów I od 0 do 10%.
Rys. 1. Układ pompowy z wnoszącym się rurociągiem tłocznym
Wznios (spadek) rurociągu zdefiniowany jest wzorem 1.
I = {\Delta H \over \Delta L} (1)
ΔH - różnica wysokości ΔL - długość
Obliczenia zmian dynamicznych przepływu i ciśnienia, dla różnych wzniosów, przeprowadzono metodami opisanymi na stronie „Obliczenia uderzenia hydraulicznego w rurociągu pochyłym” .
Zebrane wyniki obliczeń przebiegu ciśnienia w czasie w zależności od spadku przedstawiono na rys. 2.
Rys.2. Przebieg ciśnienia w czasie, dla spadków I od 0 do 10%
Na początku symulacji układ pracował w stanie ustalonym – krótka linia pozioma. Ciśnienie w rurociągu było sumą: ciśnienia statycznego słupa cieczy i ciśnienia strat przepływu, wzory 2 i 3.
p = p_g + p_s (2)
p = H_g \cdot \rho \cdot g + \Sigma \left ( \lambda \cdot {L \over d} + \zeta \right ) \cdot {v^2 \over 2} \cdot \rho (3)
p - ciśnienie za pompą pg - ciśnienie wynikające z geometrycznej wysokości podnoszenia ps - ciśnienie strat w rurociągu Hg - geometryczna wysokość podnoszenia ρ - gęstość cieczy g - przyspieszenie ziemskie λ - współczynnik strat liniowych L - długość rurociągu d - średnica wewnętrzna rurociągu ζ - współczynnik strat miejscowych v - średnia prędkość cieczy w rurociągu
Po wyłączeniu pompy ciśnienie początkowo spada, a następnie po ok. 25s wzrasta na skutek wystąpienia zjawisk falowych w rurociągu. Czas wystąpienia maksimum ciśnienia po wyłączeniu pompy dla małych wzniosów wynosi ok. 35s. Dla większych wzniosów maleje i stabilizuje się w okolicach 23s.
Ze względu na bezpieczeństwo pracy rurociągu i armatury interesuje nas o ile wzroście ciśnienie po wyłączeniu pompy. Przyrost ciśnienia dynamicznego, za pompą, powyżej ciśnienia pracy statycznej przedstawiono na rys.3.
Rys. 3. Przebieg ciśnienia dynamicznego w rurociągu
Z wykresu na rys.3 wynika, że maksymalne wartości nadwyżki ciśnienia mają różną wartość i występują w różnym czasie. Zebrane, maksymalne wartości przyrostu ciśnienia w zależności od wzniosu rurociągu przedstawiono na rys. 4.
Rys. 4. Maksymalne przyrosty ciśnienia dynamicznego
Z analizy wykresu 4 wynika, że dla małych wzniosów nadwyżka ciśnienia rośnie. Maksimum przyrostów ciśnienia występuje przy wzniosie rurociągu ok. 4,5%. Dla wzniosów powyżej 8% przyrosty ciśnienia przyjmują wartość stałą.
PLIKI DO POBRANIA
- Arkusz kalkulacyjny: UderzenieHydraulicznePrzyZmianieWzniosu.ods
- Arkusz kalkulacyjny: UderzenieHydraulicznePrzyZmianieWzniosu.xlsx
PAMIĘTAJ
- Obliczenia przeprowadzono dla konkretnego rurociągu DN400 PE100 o długości 5000m
- Wnioski z obliczeń dotyczą omawianego przypadku
- Analiza została ograniczona do wzniosów I od 0 do 10%
- Dane układu mogą być dowolnie zmieniane w arkuszu kalkulacyjnym
- Uogólnienie wniosków na inne przypadki wymaga pogłębionych bada modelu
- Na podstawie zaproponowanej metodologii można przeprowadzić szerokie badania zjawisk dynamicznych
- Nawet proste symulacje komputerowe mogą dać wiele cennych wskazówek inżynierowi, który potrafi je zinterpretować.
Warto sprawdzić:
- Obliczenia uderzenia hydraulicznego w rurociągu pochyłym
- Uderzenie hydrauliczne po awaryjnym wyłączeniu pompy
- Równanie ruchu
- Ściśliwość cieczy
- Sprężystość rurociągu